Психологічний супровід зовнішнього незалежного оцінювання

 Підтримка батьків – один із чинників успіху.

Шановні батьки! Психологічна підтримка - це один з найважливіших чинників, що визначають успішність Вашої дитини під час здачі ЗНО.  
Досить часто ми створюємо ситуацію залежності у вашої дитини, на кшталт, - «якщо ти …, то…», нав’язуємо нереальні стандарти, суперництво із  ровесниками, - «подивись, як інші стараються…» тощо. 
 Водночас справжня  підтримка повинна ґрунтуватися на підкресленні здібностей, та  позитивних сторін дитини.   Підтримувати свою дитину –   значить вірити в нього. Підтримка заснована на вірі в природжену здатність особи долати життєві труднощі при підтримці тих, кого вона вважає значущими для себе. Дорослі мають нагоду продемонструвати дитині своє    задоволення від її досягнень або зусиль.
Інший шлях - навчити підлітка справлятися з різними завданнями, ство-ривши у   нього установку : «Ти можеш це зробити!». 
Щоб продемонструвати свою  віру в дитину, батьки повинні мати мужність і бажання зробити наступне:
забути про минулі невдачі своєї дитини;
допомогти дитині знайти впевненість у тому, що він/вона справляться із тим чи іншим завданням;
пам'ятати про минулі успіхи і повертатися до них, а не до помилок.
       Існують слова, які особливо підтримують дітей, наприклад: «Знаючи    тебе, я упевнений, що ти все зробиш добре», «Ти знаєш це дуже добре» тощо. Підтримувати можна також за допомогою дотиків, сумісних дій, тощо.


Пам'ятайте основні правила психологічної підтримки, які є особливо важливими в період підготовки до іспиту:
Приділіть дитині увагу (цікавтеся її настроєм, станом здоров'я,         проявляйте турботу про її потреби).
Забезпечте Вашій дитині місце для роботи, прослідкуйте, щоб ніхто із домашніх їй не заважав.
Контролюйте режим підготовки: не допускайте перевантажень,      пояснюйте, що обов’язково необхідно робити перерви, змінювати види    занять.  
Ранкова зарядка, спорт, прогулянки не повинні бути виключеними із щоденного графіка під час підготовки до здачі тестів.
Зверніть увагу на харчування дитини. Подбайте, щоб вдома була    поживна і різноманітна  їжа, що забезпечить збалансований комплекс вітамінів.  Підліткам слід давати продукти, які містять вітамін Е.       Він підвищує імунітет і стійкість до стресу. У натуральному вигляді є в картоплі, сої, кукурудзі, моркві, ожині, волоських горіхах. Пам’ятайте, що такі продукти, як риба, сир, курага тощо стимулюють роботу       головного мозку.  При цьому не зловживайте солодощами і борошняним виробами. Споживання на добу до 8 склянок рідини позитивно впливає на організм, зокрема, покращується робота нирок, вони краще протидіють урологічним інфекціям. При цьому корисно пити звичайну воду, натуральні соки. Вживання кави не підвищує працездатності, і підсилює стрес, викликає сильну сечогінну дію, що призводить до    зневоднення організму і підвищеної роздратованості.
Залиште для дитини на період іспитів мінімальний перелік домашніх обов'язків, давайте їй зрозуміти, що оберігаєте її.
Допоможіть дитині розподілити час підготовки відповідно до певних тем. Дуже важдливо для дитини навчитися робити певні схематичні нотатки, візуально впорядковувати матеріал. Основні формули, положення можна виписати на листочки і повісити у різних куточках        вашого дому.
Вчіть дитину правильно орієнтуватися у часі і розподіляти свій час.
Виражайте готовність допомогти і допомагайте в різних питаннях підготовки.
Розказуйте про свій досвід здачі іспитів, де це доречно. Розкажіть, що ви відчували перед іспитами. Водночас, не видавайте свого хвилювання перед днем здачі тестів і не переносьте тим самим своє              хвилювання на дитину.
Прагніть виражати упевненість в силах, не лякайте провалом.          Не переживайте за кількість балів, які дитина отримає після тестуван-ня.   Дитина повинна знати, що кількість балів-не завжди остаточний і кінцевий вимір її можливостей.
Дайте дитині напередодні тестування можливість повноцінно    відпочити і добре виспатися. І пам'ятайте, найголовніше-знизити напругу і тривожність дитини.
Контролюйте, скільки спить ваша дитина. Регулярне недосипання     небезпечне для психіки, послаблює імунітет і загострює хронічні      захворювання дітей.
Шановні батьки, ці елементарні рекомендації дозволять вам допомогти володіти ситуацією та підстрахувати у потрібний момент. Адже тільки вам зараз під силу знизити рівень тривоги та напруження. Пам’ятайте, що діти «зчитують» емоційний стан та настрій рідних, які поряд і тому важливо самим бути максимально зібраними, спокійними і налаштованими на успіх.
Здоров’я всім та успіхів!


Nick Kamnev - 2000-2023 All Rights Reserved