21 лютого 2024 року — Міжнародний день рідної мови


Ти велична і проста.

Ти стара і вічно нова.
Ти могутня, рідна мово!

         Кожного року 21 лютого увесь світ відзначає Міжнародний день рідної мови. Це свято досить молоде. Воно було запроваджене у листопаді 1999 року згідно з рішеннями тридцятої сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО з метою захисту мовної і культурної багатоманітності.

         Українська мова – національний феномен, адже вона має непереборну силу об’єднувати народ. В нинішні пекельні часи національного спротиву «Слава Україні!» лине від Харкова аж до предвічних лісів Карпат, від Херсона аж до Золотоверхої Софії у столиці. Лише істинні українці можуть бути патріотами своєї країни, які мають змогу осягнути всю силу, велич та вагу нашої державної мови. Аби більше ніхто на цілому білому світі не сказав: «А гдє ета Україна?» Ніколи знову. 

Василь ЛИЗАНЧУК, доктор філологічних наук

 ЦІКАВІ ФАКТИ ПРО УКРАЇНСЬКУ МОВУ

1.     Сучасна українська мова має близько 256 тисяч слів.

2.     В українській мові, на відміну від решти східнослов'янських мов, іменник має 7 відмінків, один з яких — кличний.

3.     У 448 році візантійський історик Пріск Панійський під час перебування в таборі гунського володаря Аттіли на території сучасної України, записав слова "мед" і "страва". Це була перша згадка українських слів.

4.     В українській мові найбільша кількість слів починається на літеру "П".

5.     Найменш уживаною літерою українського алфавіту є літера "Ф".

6.     Українська мова багата на синоніми. Наприклад, слово "горизонт" має 12 синонімів: обрій, небозвід, небосхил, крайнебо, круговид, кругозір, кругогляд, виднокруг, видноколо, виднокрай, небокрай, овид.

7.     Назви всіх дитинчат тварин є іменниками середнього роду: теля, котеня, жабеня.

 

Nick Kamnev - 2000-2023 All Rights Reserved